Michael Zikeli: “Am foarte multe de învățat de la tineri”




Michael Zikeli este președintele organizației Concordia Moldova. Mai bine de 25 de ani încerca să contribuie la reducerea sărăciei. În cadrul Concordia Moldova, gestionează 2 proiecte mari, unul pentru tinerii orfani și copii proveniți din familii social vulnerabile și un alt proiect este ajutorare bătrânilor.





Care sunt experiențele dumnevoastră anterioare ?

Am lucrat la Caritas Viena, unde am cunoscut o mulțime de moldoveni, care erau în trecere sau solicitau azil și o bună marjoritate din ei erau tineri.  Desigur, că mereu eram receptiv și-i ajutam. De acolo a venit și dorința să activez în Republica Moldova.



Câte de importantă considerați implicare societății civile în procesul decizional ?

Este responsabilitate cetățenilor să se ocupe de elaborare proiectelor, iar datoria guvernului este să-i asculte și să slujească oamenilor. Doar astfel vom crea o societate frumoasă.

În acest context încurajez tinerii să se implice, că de fapt ei sunt forța motrice a unei societăți, și doar ei pot simte cel mai bine problemele unei țări.  Iar noi adulții trebuie să înțelegem că ei sunt mai rapizi, mai inteligenți și mai iscusiți ca noi și să nu-i stopăm la nivelul nostru. Chiar dacă ne este greu să acceptăm, trebuie să o facem și să le oferim șansa să-și decidă viitorul. Trebuie să recunosc că de fapt și eu am foarte multe de învățat de la tineri.



Care este contribuția organizației dumnevoastră în crearea condițiilor menționate mai sus ?


Concordia Moldova are 29 de centre sociale în toată țara, unul dintre cele mai mari este în Pererâta, unde se adăpostesc 240 de copii. Le oferim cele mai bune condiții și îi încurajăm să se implice în domeniile care-și doresc cel mai mult. Le asigurăm copiilor foarte multe activități și îi ghidăm pe fiecare în parte oferindu-le sfaturi. Scopul Concordie este să susține oamenii.



Ce sfaturi le-ați oferi tinerilor?

Am mai multe sfaturi ce le-aș putea oferi tinerilor, unul din ele este să se implice mult mai mult politic, și să nu lase politica doar adulților, deoarece ei simt mai exact și mai bine problemele societății și au viziuni mult mai clare. Un alt sfat ar fi să dedice un an voluntariatului într-o altă țară. Cunosc mai mult de 95% de tineri care au facut voluntariat un an și au recunoscut că le-au schimbat radical viața schimbându-le unele concepții. În același timp i-au dezvoltat personal și profesional.

În perioada 29-31 octombrie la Chișinău în incinta hotelului Codru se desfășoara prima ediție Civic Fest unde participă  Concordia Moldova împreună cu domnul Zikeli . Veți avea șansa să-l cunoașteți mai bine. 






Va invit la un pahar de vin și voie buna



Tocmai am venit de la pregatirele unui eveniment care va avea loc în centrul capitalei . Cam așa, mâine, 5 octombrie la ora 12.00 în Parcul Central Ștefan cel Mare și Sfânt. Evenimentul reprezintă lansarea unei noi campanii sociale de sensibilizare a opiniei publice privind abuzul emoțional asupra copiilor - „Cuvintele grele rănesc”. Este elaborată de Centrul Media pentru Tineri și Centrul Național de Prevenire a Abuzului față de Copii.



Foială-n România. 10 blogări moldoveni vor participa la Cupa Bloggerilor


Mai răruț o dau pe blog, o fac doar la ocazii. Și de data asta am o altă ocazie specială să mă laud că voi participa alături de 9 blogărași moldoveni la Cupa Bloggerilor care va avea loc în București.




O șezătoare schimbătoare



Demult n-am mai scris p-aici. Am avut o vară plină în sensul direct al cuvântului. Am fost pe la tabere, organizații, evenimente și așa mai departe. Timp pentru blog nu prea am avut.

Acum am o ocazie specială să scriu despre o gașcă și un eveniment supertare. Le place să li se spună Changemakeri și marți organizează o șezătoare intitulată „La lumina speranței” începând cu orele 13.00 la Arcul de Triumf. Participanții la eveniment vor avea acces la cărți motivaționale, la jocuri interactive și muzică live. Spre seară se vor lansa lampioane. Programul integral îl găsiți aici.

 Prima interacțiune cu ei a fost la o ședință guvernamentală pe când domnul Mihai Moldovanu era viceprim-ministru. Am reușit să-i cunosc mai bine la Gustar unde am fost parte din gașca lor. Sunt frumoși, tineri și foarte activi. Fiecare din ei sunt diferiți în felul lor și asta-i face speciali și foarte originali. De aceea am toată siguranța că vor face acest eveniment unul memorabil și foarte foarte interesant. 


Un fel de „cum a fost la #Gustar”


Din start mă gândeam să vin la Gustar, dar nu aveam gașcă. Toți prietenii erau plecați pe la tabere, mare, școli de vară and so on. O postare pe făisbuc și totul s-a rezolvat. Am fost în gașca celor de la Changemakers. Oameni veseli, oameni pozitivi și cel mai important - receptivi. Ivan la fel s-a altura celor de la changemakers, respectiv eram 2 bloggeri care s-au văzut doar pe facebook.



O altă modalitate să renunți la task-urile casnice


Nu știu dacă ați auzit, dar pe piața autohtonă a apărut un nou serviciu interesant de housekeeping și curățenie. Prietenul nostru Ivan deja a avut o experiență interesantă cu ei. Și zice că-s buni și utili.



Tabără pentru tinerii moldoveni de peste hotare


Un nou produs interesant și creativ pentru ai noștri din toată lumea elaborat de către Biroul pentru Relații cu Diaspora. Acest program este destinat tinerilor moldoveni cu vârsta cuprinsă între 14 și 16 ani. Deadline-ul îi pe 20 iulie, așa că grăbiți-vă. Din start citiți descrierea programului și apoi condițiile de participare unde este și formularul.



Picii au câștigat la fotbal. FC Grădinița vs. FC Blogovăț


Pentru mine a fost cam dificil meciul de azi. Una-i că ieri am avut un alt meci interesant  în cadrul campionatului raional Ștefan Vodă la care am fost parte a echipei din satul Carahasani și eram obosit, iar alta-i că n-am rezistat căldura. În fine am câștigat cu 11 la 9. Great succes.


Chiar dacă am câștigat și am luptat din greu să întoarcem scorul. Esența „offline-ului” a fost socializarea între bloggerii autohtoni și în același timp stoparea discriminării rasei de „tineri bloggeri ” . Evident că ne-am propus să și readucem aminte oamenilor din social media că sportul e la fel un remediu sănătos de pierdut timpul. Așa că ghetele în picioare și lăț du it.

Mulțumiri enorme către mult stimatul nostru prieten, Ivan Goncearuc, care ne-a asigurat terenul și ne-a susținut moral pe facebook. Și mulțumiri enorme comentariilor cameramanului nostru, Alex .

Trăiască sportul, trăiască bloggerii, trăiască bara porții !


P.S: În contextul performanțelor încasate echipa FC Grădinița caută sponsori.

P.P.S:Înregistrările video împreună cu comentariile lui Alex sunt la Eugen pe blog și o mai bună relatare a meciului la Marius.



(UPDATE) Duelul bloggerilor la fotbal


M-am scapat cu vorba într-un articol, fara sa ma conformez discuției pe care am avut-o cu Eugen in a organiza un meci între noi și ei. Declar că metodologia de organizare a campionatului scrisă în acel articol nu mai este valabilă.